Ing. Lucie Hladíková

STUDENT CHALLENGE DESIGN THE ULTIMATE URBAN GREENHOUSE

Studentský projekt, který vytvořil tým studentů ČZU v Praze a který ze 40 přihlášených projektů postoupil do finále mezinárodní soutěže Design the Ultimate Greenhouse. Tato soutěž byla vypsána univerzitou ve Wageningenu.

Předmětem soutěže byl návrh obnovy existující výškové budovy v areálu bývalé věznice Bajes Kwartier v Amsterdamu v městskou farmu. Hlavním aspektem návrhu je udržitelnost jednotlivých produkčních systémů, které se inspirují permakulturními principy.

Konstrukce budovy bývalé věznice byla ponechána a uzpůsobena pro potřeby produkce, marketu a sociálnímu zázemí pro potřeby komunity ve formě vnitřních a venkovních multifunkčních veřejných prostorů, které byly doplněny o permakulturní střešní zahradu s kavárnou. Fasáda budovy je místy doplněna o popínavé rostliny.

Koncept budovy a i celé produkce je navržen v modelových blocích, tzv. modulech, které jsou vzájemně propojené a každý slouží ke svému specifickému účelu (např. aquaponie, hydroponie, market.). Tyto bloky jsou použitelné nejen pro tuto konkrétní budovy, ale pro jakoukoliv jinou budovu.

Více informací o projektu najdete na webových stránkách: http://www.avantgardeners.cz/index

O celém projektu vyšel také sborník, kde jsou popsány jednotlivé projekty. Článek o našem projektu můžete najít níže:

Další články vyšly ve školním časopise ŽIVÁ UNIVERZITA, č. 4/2017, str. 30 a v č. 3/2018, str. 22.

Fotografie z konference z 28.8.2018