×
Dipl.-Ing. Ing. Věra Klimšová
banner

Životopis

Doktorské studium

V rámci doktorského studia se zabývám mezidruhovou komunikací živočichů. Mým hlavním zaměřením je rekognice heterospecifických (jiný než vlastní druh nebo-li také interspecifický) varovných akustických signálů (hlasů) a rozpoznávání predátorů na základě jejich vokalizace u kopytníků.

V rámci diplomové práce jsem se tomuto tématu věnovala na modelovém druhu: srnec obecný (Capreolus capreolus), kdy jsem testovala, zda srnec reaguje na varovný křik sojky obecné (Garrulus glandarius). Sojka je známým druhem varujícím přítomnost i člověka, který v současné době představuje základního predátora srnce ve Středočeském kraji, kde studie probíhala. Varovnému hlasu sojky jsem v rámci výzkumu vystavila i další druhy živočichů, jako jsou např. zajíc polní (Lepus europaeus) nebo kachna divoká (Anas platyrhynchos). Zjistila jsem, že všechny jmenované druhy varování sojky rozpoznávají od kontrolních nevarovných hlasů vybraných druhů ptáků. 

Vzhledem k faktu, že některé druhy živočichů jsou přímo závislé na varování vydáváné jinými druhy, znalost těchto akustických interakcí může pontenciálně přispět k úspěchu reintrodukčních programů, a to jak těch týkajících se kořistních druhů, tak i těch predujících. 

Překvapivě právě u kopytníků je ale tato problematika jednou z méně prozkoumaných oblastí. V návaznosti na výsledky mé diplomové práce jsme díky grantu CIGA 51120/1313/3104 v roce 2011 and 2012 zahájili výzkum těchto akustických interakcí v Krugrově národním parku v Jihoafrické republice. V této oblasti jsme pomocí playbackových experimentů testovali reakce modelového druhu impala (Aepyceros melampus), ale také dalších druhů kopytníků, na varovný hlas perličky kropenaté (Numida meleagris), kudu velekého (Tragilaphus strepsiceros), a také na vokalizace třech druhů predátorů: lev pustinný (Panthera leo), hyena skvrnitá (Crocuta crocuct) a šakal čabrakoý (Canis mesomelas). Jednou z hypotéz bylo, že na základě zranitelnosti k jednotlivým druhům predátorů (např. šakal představuje pro impalu menší riziko než hyena a lev), by impala mohla reagovat rozlišně. Tato hypotéza se nám potvrdila a zjistili jsme, že impala hledá (skenuje okolí) pontenciálního predátora déle po tom, co jsme tento druh vystavili vokalizaci lva než po vytí šakala. Dalším zjištěním bylo, že impala nedělá rozdíl v reakcích na varovný zvuk vydaný jedincem vlastního druhu (conspecifický jedinec) nebo druhu jiného. Další výsledky a celá tato problematika je předmětem mé dizertační práce. 

Pracovní zkušenosti

2013-2015

Nutriční datová specialistka

Hill´s Pet Nutrition Manufacturing, s.r.o., EU Division, Rohanské nábřeží 678/23, Praha 8 - Karlín, 18600

Hlavní pracovní činnost a zodpovědnost zahrnovala tvorbu anglických vzorových dokumentů pro výrobu obalových etiket veterinárních krmiv pro psy a kočky: zpracování složení, dávkování, uživatelské instrukce dle předpisů EU a organizace FEDIAF (bezpečnost konečného spotřebitele). Dále správa a koordiance centrální evropské databáze všech produktů, výroba anglického vzoru a koordinace výroby produktového katalogu Key to Nutrition. 

2011-2012 

Koordinátor a člen výzkumu v rámci projektu v Krugrově národním parku: Role akustických signálů v interakcích predátor-kořist a predátor-predátor, CIGA 51120/1313/3104

Czech University of Life Sciences Prague, Kamýcká 129, 16500, Praha 6 

Organizace celého projektu, která zahrnovala úspěšné přijetí projektu jihoafrickými institucemi, vyřízení povolení, ubytování, koordinace výzkumného týmu a samotný výzkum.

2009          

Výzkumník v projektu: Monitoring chování kočky divoké (Felis silvestris silvestris), Jurské hory, Švýcarsko

KORA, Cat Specialist Group IUCN, Thunstrasse 31, CH-3074, Muri, Switzerland 

Monitoring chování kočky divoké pomocí VHF telemetrie, fotopastí. Zpracování celého projektu v GIS a sepsání konečného vědeckého reportu. 

 

Další pracovní zkušenosti

2012-2007 Palubní průvodčí v České republice a Spojených arabských emirátech

Emirates Airline, Travel Service a.s.