×
Ing. Kristýna Lokvencová
banner

Úvod

Problematika animal welfare je součástí strategie „Farm 2 Fork“, ve které se Evropská komise zavázala zrevidovat právní předpisy v oblasti ochrany zvířat do konce roku 2023. Členské státy budou muset splnit cíle strategických plánů v rámci Společné zemědělské politiky. Evropská komise zaujala kladné stanovisko k občanským iniciativám a zavázala se k postupnému ukončování používání klecových technologií. Porodní klece nejsou považovány za vhodné vzhledem k tomu, že prasnice nemůže při porodu dostatečně projevit své přirozené chování. Volný pohyb v porodním kotci s sebou přináší větší důraz na chování prasnic k selatům i personálu. V současnosti je hodnocení mateřského chování u šlechtěných populací v ČR prováděno subjektivně jedním ukazatelem bez základních styčných bodů a definovaných škál, kterých by se měl chovatel při hodnocení držet.

Toto vysoce aktuální téma je v evropském prostoru široce řešeno z důvodu plánovaného postupného ukončování používání klecových technologií. Záměr volit jako alternativní ustájení volné porodní kotce, které nejlépe naplňují welfare prasnice, se zatím nejeví jako optimální vzhledem k vysokému riziku pro selata.  Vhodnou alternativou je použití dočasných porodních klecí, kdy bude prasnice po nejrizikovější období pro narozená selata uzavřena a až poté jí bude umožněn pohyb otevřením klece.

Odborníci doporučují minimální prostor kotce pro prasnici 6,5 m2 (celková velikost porodního kotce 7,8 m2 s prostorem pro selata), ale v současnosti používané klecové technologie nedosahují zpravidla 5 m2 (cca 4,5 m2). Při této velikost prostoru jsou úhyny selat údajně srovnatelné jako u prasnic, které jsou drženy v porodní kleci. Zároveň uvádí, že další zvětšení prostoru kotce prasnice nemá vliv na snížení mortality selat.

Požadovat po chovatelích prasat, aby změnili technologii chovu, která jim ekonomicky i provozně vyhovuje, za jinou, která více respektuje welfare zvířat, je bez podpory státu nereálná. Při očekávané změně legislativy přestane vyhovovat v ČR cca 20000 porodních kotců prasnic. Kompletní náhrada všech kotců přijde, pomineme-li ostatní náklady jenom v technologii cca na 800 mil. Kč.

Tyto stránky jsou zaměřeny na doporučení vhodného uzpůsobení alternativního ustájení pro nahrazení klecových technologií v porodnách prasnic při současném zachování životaschopnosti selat, na doporučení vhodných technologií a rozmístění příslušenství v porodních kotcích pro prasnice a selata z důvodu očekávaného přechodu z klecových technologií na alternativní ustájení v porodnách prasnic. Doporučení zahrnují změny technologické, úpravy managementu stáda a ošetřování zvířat i zvýšení důrazu na mateřské chování prasnic a výběr vhodných zvířat