Uvádím několik odkazů a aktuálních pozvánek, článků, které se zabývají problematikou pěstování českého modrého máku, který se používá výhradně pro potravinářské účely. Mák má v ČR svůj plodinový spolek, byl založen v roce 1999.
Mezi odrůdy modrého máku vyšlechtěné na českém území patří Azur (pěstován během let 1928–73), Hanácký modrý (1934–80), Modran (1969) a Amarin (1975). V dnešní době jsou pěstované odrůdy českého modrého máku Orfeus (2009), Orbis (2012), Aplaus (2014), Opex (2015), Onyx (2016).
V roce 2021 se začaly pěstovat nové modrosemenné odrůdy ze Slovenska: MS Diamant, MS Topas, MS Zafir a Azurit. Dříve byly povoleny slovenské odrůdy MS Harlekýn, Major, Opal apod.
V České republice se ještě pěstují ozimé modrosemenné máky původem z Rakouska (Titan, Oz, dříve i Zeno Plus).
Od zásevu roku 2023 se pěstuje nová ozimé odrůda z Opavy - Olaf. Povoleny jsou ještě další 2 (Pingu, Sven). Pro rok 2024 je k dispozici nová odrůda jarního máku Emanuel (Opava).
Bělosemenné formy českého modrého máku - k dispozici jsou odrůdy Sokol, Racek, Orel a Albín. Pěstuje se v podstatě jen Orel. Odrůdy s okrovou barvou semene se jmenují Redy a Akvarel.
V roce 2019 byly zaregistrovány potravinářské modrosemenné odrůdy pěstované v ČR do systému cechovních norem. Nyní každý pěstitel modrosemenného máku může zaregistrovat tuto normu, pod názvem "Modrý mák". Norma platí jak pro mák modrý celý, tak i pro mák modrý mletý.
Aktuálně mezi odrůdy modrého máku patří:
V roce 2022 spolek Český modrý mák zaregistroval českou cechovní normu pro Bělosemenný mák. Norma je omezena na tyto odrůdy:
Za poslední 4 roky spolek organizoval 7 tiskových konferencí, např.:
- Mák-konopí-drogy
- Tisková konference na téma „Českým mákem se neOPIJete“
- Tisková konference "Maková mapa"
- Tisková konference "CHZO"