Předmět Jezdecká hipologie si klade za cíl seznámit studenty se vším co bylo v komunikaci s koňmi za uplynulá staletí objeveno tak, aby bylo zřejmé na co navazuje současná jezdecká doktrína. Předmět podrobně seznamuje se známými skutečnostmi vývoje druhu Equus, domestikací koně a jeho přerod v současnosti známá plemena, ale současně i se snahou vrátit koně zpět do volné přírody.
Převážná část předmětu je pak věnována vývoji a vzniku jezdeckého umění a srovnání minulých a často zapomenutých dovedností se současnými trendy. Na základě praktických zkušeností pak porovnává etologické, behaviorální a psychologické pohledy na unikátní mezidruhovou komunikaci mezi člověkem a koněm.
Předmět Výcvik koně a jezdce je zaměřen na kognitivní schoponsti koně a na jejich využití při taktilně-kinestetické komunikace s člověkem. Podrobně se věnuje smyslovým možnostem koně. Pečlivě seznamuje studenty se stupnicí vzdělatelnosti koně známou pod pojmem Škála vzdělání, která je pilířem současného výcviku již více jak 100 let. Snaží se připravit studenty na zkoušku akreditovaného kursu Cvičitel jezdectví a seznámit se všemi požadovanými dovednostmi uchazeče.
Předmět Zájmové využití koně spojuje formou odborných přednášek externích spolupracovníků celé spektrum hipologických činností, na které nebyl v jiných předmětech prostor. Populární jsou především prezentace práce služebních koní Policie ČR, výcvikový systém horsemanship nebo zvládnutí transportních manipulací.
Předmět Jezdecký sport a dostihy seznamuje studenty s pravidly Jezdeckého sportu všech disciplín (skoky, drezura, všestrannost, spřežení, reining, voltiž, ponysport, paravoltiž a paradrezura). Současně jsou studenti seznámeni s nejdůležitějšími pilíři výkonnostních zkoušek anglického plnokrevníka a pravidly dostihového provozu.