Kolektiv autorů, jehož jsem členem (Miroslav Jursík, Josef Holec, Pavel Hamouz, Josef Soukup) právě vydal v nakladatelství Kurent publikaci PLEVELE - Biologie a regulace.
Z předmluvy:
Cílem této knihy je seznámit čtenáře se zemědělsky nejvýznamnějšími plevelnými druhy ČR. V publikaci jsou tyto plevele popsány tak, aby mohly být v porostech plodin diagnostikovány, přičemž popis každého plevelného druhu je doplněn několika fotografiemi v různých růstových fázích. U jednotlivých plevelných druhů jsou podrobně uvedeny nároky na stanoviště, původ, rozšíření, reprodukční vlastnosti, konkurenční schopnost a především možné způsoby regulace v systému pěstování plodin. Speciální části, která se věnuje jednotlivým plevelům, předchází část obecná, která by měla čtenáře uvést do problematiky biologie a regulace plevelů a vysvětlit používané odborné pojmy. Autorský tým čerpal při tvorbě publikace především z výsledků vlastního výzkumu, zkušeností a pozorování, které obohatil o data převzatá z řady domácích i zahraničních prací.
Naší snahou bylo navázat na velmi kvalitní publikace o problematice polních a zahradních plevelů, které jsou na našem území vydávány již od dob první republiky. Jejich předností vždy bylo to, že se neomezovaly pouze na informace o biologii či naopak jen nepopisovaly možnou regulaci jednotlivých druhů, ale že vycházely z komplexního pojetí herbologie, kdy pro úspěšné řízení populací plevelů v porostech plodin je nezbytné znát obojí. V předkládané knize by měl být čtenář schopen najít údaje či fotografie potřebné pro identifikaci konkrétního druhu plevele, na základě uvedených informací o jeho biologii a škodlivosti by měl být s to vyhodnotit nutnost případného regulačního zásahu a současně získá informace o aktuálně nejvhodnějších nechemických i chemických metodách regulace, které zajistí udržení daného druhu pod prahem škodlivosti.