doc. Ing. Jaroslav Havlík, Ph.D.

Spolupráce s University of Glasgow

Novinky a publikace > Spolupráce s University of Glasgow

10.07.2020

JIž druhým rokem úzce spolupracjeme s University of Glasgow, týmem prof. Konstantina Gerasimidise. Naší doménou je metabolomika stolice a moče. S pomocí nukleární magnetické rezonance detekujeme v těchto biologických tekutinách kolem 50 různých chemických sloučenin ze skupiny mastných kyselin s krátkým řetězcem, aminokyselin, organických kyselin, ale i biogenních aminů nebo fenolových kyselin. Před tím, než jsou vyloučeny stolicí, jsou tyto látky součástí vnitřního prostředí člověka. Mohou být vstřebávány do krve a ovlivňovat některé procesy v našem organismu, například energetický stav, zdraví střevní sliznice, ale třeba i naši náladu. Vznikají mikrobiální činností z nevstřebaných živin v tlustém střevě a jelikož každý ve svém střevě hostíme unikátní bakterie, a máme jiné stravovací zvyklosti, je jedinečné i spektrum těchto látek u každého z nás. Ve spolupráci s Glasgow Uni zkoumáme jak různé režimy, např. dieta, fyzická aktivita nebo onemocnění mění ovlivňují zastoupení těchto metabolitů. V týmu působí přední odborníci, např. Christopher Quince z University of Warwick.