Ing. arch. Václav Fanta, Ph.D.

Jak a kde najít literaturu ke studiu?

Při psaní seminární, bakalářské či diplomové práce je nutno pracovat s odbornou literaturou. Pozor: turistické průvodce, zájmové weby, letáky a jiná podobná havěť nejsou (až na extrémní výjimky) odborná literatura a při zpracování odborného textu se nepoužívají.

A můžu použít Wikipedii? Jak kdy, nelze obecně doporučit či zamítnout. Podívejte se, jak je článek, z nějž chcete citovat, ozdrojován. Nebo se podívejte na anglickou verzi téhož článku. Nebo se podívejte do některého ze zdrojů, které článek cituje...

Máte zadané téma a potřebujete si k němu najít relevantní literaturu. Jak postupovat?

1. Encyklopedie a souhrnná díla - úvodní seznámení s tématem

Doporučuji zajít do Národní knihovny ČR (Praha, Klementinum, www.nkp.cz) nebo do Národní technické knihovny (Praha, Dejvice, www.techlib.cz). V příslušné knihovně si za drobný poplatek zařídíte registrační kartu, se kterou pak můžete vesele vyhledávat literaturu. Zeptejte se knihovníků a knihovnic, kde co najdete, rádi vám poradí.

Příklad: Dejme tomu, že píšete bakalářku o změnách krajiny na Vysočině ve 20. století. Vyhledávač NKP vám tak na dotazy "jihlava historie", "změny krajiny čr" a "vysočina 20 století" najde celkem 247 záznamů. A hned máte co číst! Jasně, 4/5 z toho budou nerelevantních, ale z té zbývající 1/5 určitě půjde něco použít.

2. Google Scholar - vědecké články

Googlovské udělátko na hledání odborných textů. Adresa je scholar.google.cz. Někdy obsahuje i plné texty.

3. Bibliografie dějin českých zemí

Píšete-li o historickém tématu, tak vám tento vyhledávač velmi pomůže. Adresa je biblio.hiu.cas.cz a hledá se v něm stejně snadno jako v gůglu. Od Google Scholaru se liší tím, že prohledává české a slovenské historické a vlastivědné časopisy a knihy, které nejsou mnohdy v jiných databázích obsaženy. Pozor, neobsahuje plné texty, pro ty musíte do knihovny.

4. On-line podpora NTK

https://www.techlib.cz/cs/2795-online-podpora, vlevo dole